Většina odborné i laické veřejnosti má protihluková opatření v podobě protihlukových stěn spojená hlavně s prostředím dopravní infrastruktury, a to ať už v okolí silnic a dálnic, nebo v blízkosti železničních tratí. O tom jsme psali v čísle 06-07/2015 časopisu Stavebnictví

Odhlučnění zařízení na střechách

Negativní účinky hluku je ale potřeba minimalizovat i v zastavěné oblasti nejenom v souvislosti s dopravou, ale je nutné myslet na odhlučnění zařízení pracovních jednotek například klimatizací, které jsou umístěny na střechách průmyslových či administrativních komplexů.

Vlastnosti panelů

Z tohoto důvodu jsou na použité panely kladeny specifické nároky a právě v takových případech jsou ideálním řešením protihlukové panely z hliníku. Tento typ panelů je používán hlavně kvůli výborným akustickým vlastnostem (kategorie A5/B3), nízké hmotnosti (17 kg/m2) a v neposlední řadě také pro snadnou manipulaci s nimi a jejich jednoduchou instalaci, ideálně do ocelových stojek HEA/B 160-180. Více informací o jednotlivých typech panelů získáte na našich stránkách ZDE

Hodí se na každou střechu?

Panely z hliníku se také dokáží přizpůsobit designu stavby díky prakticky neomezené možnosti použití barev (podle škály RAL), a tak uspokojí i náročné architektonické požadavky. Vzhledem k vysoké životnosti panelů (minimálně 30let) a snadné údržbě, nemusí majitel počítat s dalšími náklady po jejich instalaci. Panely lze také ve výrobě nebo i na místě montáže upravit na základě specifických požadavků výstupů vzduchotechniky. Dle projektu mohou obsahovat protihlukové stěny i únikové dveře, většinou řešená jako samostatná dveřní křídla. Vzhledem k těmto všem vlastnostem jsou protihlukové stěny z hliníku pro střešní projekty jasnou volbou.

Reference

Panely z hliníku výrobce BUD MASZ (pro které máme obchodní zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku) jsou realizovány v Praze v projektu Waltrovka na objektech Aviatica, Dynamica a Mechanica 1a2 (zdroj fotografie Penta Real Estate – Rezidence Waltrovka) a dále v projektech FIVE a Churchill.

Ing. Ivana Hrazdilová